بهترین کتاب بازاریابی محتوایی: 10 کتاب که نباید خواندن آن را از دست بدهید!

معرفی بهترین کتاب بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی، یک استراتژی قدرتمند برای جذب و حفظ مشتریان، افزایش اعتماد و وفاداری آن‌ها و رشد کسب‌وکار است. اما چگونه می‌توان بهترین شیوه‌ها و تکنیک‌ها را برای ایجاد محتوای جذاب و موثر یاد گرفت؟ یکی از راه‌ها، خواندن کتاب‌هایی است که در این زمینه نوشته شده‌اند. این کتاب‌ها همه‌چیز را از تولید و توزیع محتوا گرفته تا جذب و حفظ مخاطب، پوشش می‌دهند. اما با توجه به تعداد زیاد این کتاب‌ها ممکن است انتخاب کتاب مناسب کمی دشوار باشد. برای همین در این مقاله قصد داریم تا بهترین کتاب بازاریابی محتوایی را به شما معرفی کنیم. پس اگر یک بازاریاب باتجربه هستید یا تازه می‌خواهید وارد این حوزه شوید، در ادامه همراه ما باشید.

برترین کتاب‌های بازاریابی محتوایی

کتاب‌های متنوعی در زمینه بازاریابی محتوا در بازار وجود دارند و هریک مفاهیم و تکنیک‌های خاصی را ارائه می‌دهند. در این بخش ۱۰ کتاب بازاریابی محتوایی را معرفی خواهیم کرد که جزو برترین کتاب‌ها در این حوزه هستند.

۱. بازاریابی پُرمحتوا (Epic Content Marketing)

این کتاب، یک راهنمای جامع برای ایجاد و اجرای یک استراتژی بازاریابی محتوایی موفق است. کتاب بازاریابی پرمحتوا نوشته جو پولیزی، یک رویکرد گام‌به‌گام برای توسعه یک برنامه بازاریابی محتوا برای خوانندگان ارائه می‌دهد که به جذب و حفظ مشتریان کمک می‌کند.

در بخش اول کتاب، پولیزی اهمیت ایجاد محتوایی را توضیح می‌دهد که هم ارزشمند و هم مرتبط با مخاطب هدف است. او بر لزوم تمرکز بر نیازها و علایق مشتریان تاکید می‌کند و معتقد است کسب‌وکارها نباید فقط به فکر تبلیغ محصولات یا خدمات خود باشند. پولیزی همچنین توصیه‌های عملی را در مورد چگونگی شناسایی مخاطبان هدف و ایجاد بیانیه ماموریت بازاریابی محتوا ارائه می‌دهد.

بخش دوم این کتاب بازاریابی محتوایی، بر تولید و توزیع محتوا تمرکز دارد. نویسنده نکاتی را در مورد نحوه ایجاد انواع مختلف محتوا، مانند پست‌های وبلاگ، ویدیوها و پادکست‌ها و نحوه توزیع این محتواها از طریق کانال‌های متنوع، از جمله رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و موتورهای جستجو گوشزد می‌کند.

او همچنین اهمیت اندازه‌گیری موفقیت تلاش‌های بازاریابی محتوایی و انجام اصلاحات مورد نیاز را توضیح می‌دهد. به‌طور کلی کتاب بازاریابی پرمحتوا، یک منبع ارزشمند برای کسانی است که به‌دنبال توسعه یک استراتژی بازاریابی محتوایی موفق هستند.

هر یک از کتاب‌های بازاریابی محتوایی، مفاهیم و تکنیک‌های خاصی ارائه می‌دهند.
هر یک از کتاب‌های بازاریابی محتوایی، مفاهیم و تکنیک‌های خاصی ارائه می‌دهند.

این کتاب موضوعات زیر را پوشش می‌دهد:

 • یافتن جایگاه خود
 • نحوه داستان‌سرایی جذاب و متفاوت
 • برنامه‌ریزی و سنجش استراتژی محتوایی
 • چگونگی استفاده از ابزارهای مختلف برای بازاریابی محتوایی

۲. کتاب بازاریابی محتوایی «همه نویسنده‌ایم» (Everybody Writes)

همه نویسنده‌ایم، کتابی نوشته آن هندلی، کارشناس بازاریابی محتوا و اولین مدیر ارشد محتوای جهان است. این کتاب راهنمای جامعی برای ایجاد محتوای باکیفیت است و توصیه‌های عملی در مورد چگونگی ایجاد عادت نوشتن، سازماندهی ایده‌ها و ایجاد محتوایی که هم ارزشمند و هم مرتبط با مخاطبان هدف باشد، ارائه می‌دهد.

کتاب به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش اول روی قوانین نوشتن و نحوه بهتر نوشتن تمرکز دارد. هندلی در این بخش بر اهمیت توسعه یک آیین و فرآیند نوشتن روزانه تاکید می‌کند. او همچنین نکاتی را در مورد نحوه سازماندهی ایده‌ها و ایجاد همدلی برای خوانندگان ارائه می‌دهد.

بخش دوم بهترین کتاب بازاریابی محتوایی، بر داستان‌سرایی و چگونگی ایجاد محتوایی متمرکز است که مخاطبان را درگیر می‌کند و برای آن‌ها الهام‌بخش است. نویسنده در این قسمت نمونه‌هایی از انواع مختلف محتوا، مانند پست‌های وبلاگ، به‌روزرسانی‌های رسانه‌های اجتماعی و خبرنامه‌های ایمیل را آورده است و نحوه ایجاد صدای منحصربه‌فرد برند را توضیح می‌دهد. او همچنین درباره اهمیت استفاده از طنز و داستان‌سرایی برای ارتباط با مخاطبان صحبت می‌کند.

کتاب «همه نویسنده‌ایم» برای هر کس که در فکر بهبود مهارت‌های نوشتاری خود و ایجاد محتوای باکیفیت است، گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌آید.
کتاب «همه نویسنده‌ایم» برای هر کس که در فکر بهبود مهارت‌های نوشتاری خود و ایجاد محتوای باکیفیت است، گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌آید.

بخش سوم کتاب به جنبه‌های عملی تولید محتوا می‌پردازد، از جمله نحوه جذب و حفظ مشتریان به‌وسیله ارتباطات آنلاین، نحوه انتخاب صحیح کلمات، همدلی صادقانه با مشتریان و بهترین شیوه‌ها و ایده‌ها برای تولید محتوای معتبر و قابل اعتماد.

کتاب «همه نویسنده‌ایم» برای هر کسی که در فکر بهبود مهارت‌های نوشتاری خود و ایجاد محتوای باکیفیت است، گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌آید. این کتاب مملو از توصیه‌های عملی، مثال‌های واقعی و نکات جذابی است که به خوانندگان کمک می‌کند تا نویسندگان بهتر و حرفه‌ای‌تری شوند.

۳. چارچوب تقویت محتوا (Content Fuel Framework)

این کتاب بازاریابی محتوایی، نوشته ملانی دزیل، روزنامه‌نگار حرفه‌ای و بازاریاب محتواست. او در کتاب خود یک رویکرد سیستماتیک برای به حداکثر رساندن خلاقیت و ایجاد ایده‌های داستان‌سرایی برای بازاریابی محتوایی ارائه داده است. این رویکرد برای کمک به بازاریابان، تولیدکنندگان محتوا و هر کس که با مخاطبان کسب‌وکار ارتباط برقرار می‌کند، طراحی شده است. کتاب چارچوب تقویت محتوا به‌دلیل کاربردی بودن، در دسترس بودن و مفید بودنش در بازاندیشی ایده‌های کاربردی، از سوی افراد و موسسات مشهور و معتبر مورد تحسین قرار گرفته است.

چارچوب ارائه‌شده در کتاب با هدف به چالش کشیدن و توانمندسازی داستان‌نویسان برای ایجاد محتوا به روش‌های نوین است که سیستمی برای تولید یک جریان بی‌پایان از ایده‌های محتوا ارائه می‌دهد. کتاب چارچوب تقویت محتوا پر است از استراتژی‌ها، مثال‌ها و الگوهای عملی که به‌عنوان یک کلاس درس عمل می‌کند و به‌دلیل رویکرد نوآورانه و موثر در تولید محتوا، مورد استقبال کارشناسان و نویسندگان محتوا قرار گرفته است.

کتاب چارچوب تقویت محتوا پر است از استراتژی‌ها، مثال‌ها و الگوهای عملی که به‌عنوان یک کلاس درس عمل می‌کند.
کتاب چارچوب تقویت محتوا پر است از استراتژی‌ها، مثال‌ها و الگوهای عملی که به‌عنوان یک کلاس درس عمل می‌کند.

مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این کتاب، عبارتند از:

 • استفاده از چارچوب ساده برای به‌حداکثر رساندن خلاقیت
 • تولید ایده‌های داستانی نامحدود برای بازاریابی محتوایی
 • نحوه بسط ایده‌ها به مفاهیم مرتبط
 • کاربرد چارچوب برای پلتفرم‌ها، مخاطبان و اهداف مختلف

۴. استراتژی محتوای عملی و بازاریابی (Practical Content Strategy & Marketing)

این کتاب، راهنمایی کامل برای ایجاد و اجرای یک استراتژی محتوایی و برنامه بازاریابی موفق ارائه می‌دهد. کتاب «استراتژی محتوای عملی و بازاریابی»، نوشته جولیا مک کوی است که برای کارآفرینان، فریلنسرها و بازاریابان طراحی شده و راهنمای عملی برای ایجاد و تبلیغ محتوا در پلتفرم‌ها، قالب‌ها و کانال‌های مختلف مانند رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیل و موتورهای جستجو ارائه می‌دهد. همچنین این کتاب، حاوی بینش‌های ارزشمندی از کارشناسان برجسته بازاریابی کسب‌وکار است. کتاب استراتژی و بازاریابی محتوای عملی، یک منبع مفید برای افرادی است که در پی بهبود تلاش‌های بازاریابی محتوایی خود هستند.

از اصلی‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این کتاب بازاریابی محتوایی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصول اولیه استراتژی محتوا
 • برندسازی
 • ایجاد و بهینه‌سازی محتوا
 • سنجش موفقیت
 • پرسونای مخاطب
 • قیف فروش
 • سبک‌های محتوا

۵. کتاب بازاریابی محتوایی «آن‌ها می‌پرسند، شما جواب می‌دهید» (They Ask, You Answer)

«آن‌ها می پرسند، شما جواب می‌دهید» اثری از مارکوس شریدان است که رویکردی نوآورانه را برای فروش داخلی، بازاریابی محتوا و جذب مصرف‌کننده دیجیتال ارائه می‌دهد. این کتاب بر ایجاد محتوا با پاسخ صادقانه و موثر به سوالات مشتریان و تاکید بر اهمیت درک و رسیدگی به نیازها و نگرانی‌های مشتریان تمرکز دارد.

این کتاب، رویکردی نوآورانه را برای فروش داخلی، بازاریابی محتوا و جذب مصرف‌کننده دیجیتال ارائه می‌دهد.
این کتاب، رویکردی نوآورانه را برای فروش داخلی، بازاریابی محتوا و جذب مصرف‌کننده دیجیتال ارائه می‌دهد.

مفهوم اصلی بهترین کتاب بازاریابی محتوایی، مبتنی بر دو فرض اساسی است: اول این‌که مشتریان خوانندگان باهوشی هستند که می‌خواهند آموزش ببینند و دوم این‌که بهترین منبع برای آموزش آن‌ها، خود کسب‌وکار است. رویکرد شریدان، کسب‌وکارها را تشویق می‌کند تا به‌جای تکیه بر تاکتیک‌های بازاریابی سنتی از محتوای آنلاین باکیفیت برای پاسخ‌گویی به سوالات و نگرانی‌های مشتریان استفاده کنند.

این کتاب، چارچوبی برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند تا محتوایی ایجاد کنند که به 5 مجموعه از رایج‌ترین سوالاتی که مشتریان پیش از تصمیم‌گیری درباره خرید می‌پرسند، پاسخ ‌دهد. با تمرکز بر این سوالات، کسب‌و‌کارها می‌توانند اعتماد مشتریان را به دست آورند و فروش خود را افزایش دهند.

۶. محتوای درون‌گرا (Inbound Content)

این کتاب توسط جاستین چمپیون نوشته شده است و نقشه راه دقیقی برای توسعه و اجرای یک استراتژی محتوایی موثر متناسب با نیازهای خاص کسب‌وکار ارائه می‌دهد. کتاب محتوای درون‌گرا بر قدرت داستان‌گویی و تولید ایده‌های محتوای مؤثر تاکید دارد و خوانندگان را در فرآیند برنامه‌ریزی یک استراتژی محتوایی بلندمدت و چارچوب ایجاد محتوا راهنمایی می‌کند.

همچنین این کتاب، ایجاد، ترویج، اندازه‌گیری و تجزیه‌وتحلیل عملکرد محتوا را آموزش می‌دهد و کمک می‌کند تا ذهن خود را رشد دهید و به یک نویسنده محتوای تاثیرگذار تبدیل شوید.

این کتاب بازاریابی محتوایی، برای کمک به کسب‌وکارها، جذب افراد مناسب، تبدیل آن‌ها به سرنخ و در نهایت تبدیل به مشتری طراحی شده است. کتاب «محتوای درون‌گرا» بر اهمیت استفاده از قدرت محتوا برای تعامل، اطلاع‌رسانی و ارتباط با مخاطبان در چشم‌انداز دیجیتال امروزی متمرکز است. همچنین چمپیون تاکید می‌کند که داشتن یک وب‌سایت و حضور در رسانه‌های اجتماعی کافی نیست و کسب‌وکارها باید محتوای قانع‌کننده‌ای ایجاد کنند تا افراد بیشتری را به خود جذب کنند.

از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذب مخاطبان هدف
 • تولید سرنخ
 • تبدیل مشتری
 • استراتژی محتوا

۷. ماشین محتوا (Content Machine)

این کتاب استراتژی استفاده از بازاریابی محتوا برای ایجاد یک کسب‌وکار موفق را تشریح می‌کند. کتاب «ماشین محتوا» نوشته دن نوریس است که رویکردی واضح و متمرکز بر نتایج را برای بازاریابی محتوا ارائه می‌دهد. همچنین مراحل و چارچوب‌های عملی را در هر جنبه‌ای از این نوع بازاریابی، از ایده‌پردازی گرفته تا دستورالعمل‌های نوشتن و استخدام و مقیاس‌بندی یک تیم محتوا بررسی می‌کند.

ماشین محتوا، یک منبع قابل اعتماد برای افرادی که به فکر تغییر استراتژی بازاریابی محتوای خود و دیدن نتایج واقعی هستند.
ماشین محتوا، یک منبع قابل اعتماد برای افرادی که به فکر تغییر استراتژی بازاریابی محتوای خود و دیدن نتایج واقعی هستند.

نوریس در کتاب خود به بزرگ‌ترین اشتباه کسب‌وکارها که باعث از بین رفتن تلاش‌های بازاریابی محتوا شده، پرداخته و نحوه اجتناب از آن را توضیح داده است. کتاب بازاریابی محتوایی ماشین محتوا برای کمک به وبلاگ‌نویسان، بازاریابان محتوا، کارآفرینان و مدیران بازاریابی طراحی شده است تا بازدهی مورد انتظارشان را از تلاش‌های بازاریابی محتوایی خود ببینند.

این اثر دن نوریس با استقبال قابل توجهی مواجه شد و بسیاری از افراد سرشناس در حوزه بازاریابی محتوایی، مراحل دقیق، رویکرد روشن و راهنمایی‌های عملی آن را تحسین کردند. کتاب «ماشین محتوا» به‌عنوان یک منبع قابل اعتماد برای افرادی که به فکر تغییر استراتژی بازاریابی محتوای خود و دیدن نتایج واقعی هستند، شناخته می‌شود.

مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این کتاب، عبارتند از:

 • مبانی بازاریابی محتوا
 • ایجاد و ترویج محتوا
 • منطق کسب درآمد
 • بهره‌گیری از رسانه‌های اجتماعی

۸. محتوایی که تبدیل می‌کند (Content That Converts)

کتاب «محتوایی که تبدیل می‌کند» نوشته لورا هانلی، کتابی است که فرآیندی گام‌به‌گام را برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوایی B2B موفق ارائه می‌دهد. این کتاب برای کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای B2B طراحی شده است که می‌خواهند از این نوع بازاریابی بهره گیرند تا جریانی قابل پیش‌بینی از سرنخ‌های واجد شرایط را وارد چرخه‌های فروش خود کنند. این اثر هانلی، یک راهنمای عملی در مورد نحوه ایجاد محتوایی است که منجر به تبدیل، تولید سرنخ و افزایش تبدیل می‌شود.

کتاب «محتوایی که تبدیل می‌کند»، جنبه‌های ضروری بازاریابی محتوا، مانند توسعه استراتژی بازاریابی محتوا، درک اکوسیستم بازاریابی محتوا، انتخاب مخاطب مناسب، ارائه پیشنهادات کارآمد، دریافت صحیح پیام، ایجاد دارایی‌های محتوا، توزیع محتوا و سئو را پوشش می‌دهد. همچنین بینش‌هایی در مورد نوشتن کپی‌رایتینگ فروش و اصول نفوذ در بازار را ارائه می‌کند.

۹. کتاب بازاریابی محتوایی ساخت یک برند داستانی (Building a StoryBrand)

ساخت یک برند داستانی نوشته دونالد میلر به نحوه بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها برای ارتباط موثر با مشتریان خود می‌پردازد. او یک سیستم اثبات‌شده، یعنی فرآیند StoryBrand را به اشتراک می‌گذارد و با آموزش هفت عنصر داستان‌سرایی قدرتمند، به تعامل و تاثیرگذاری بیشتر بر مشتریان کمک می‌کند.

ساخت یک برند داستانی، با آموزش هفت عنصر داستان‌سرایی قدرتمند، به تعامل و تاثیرگذاری بیشتر بر مشتریان کمک می‌کند.
ساخت یک برند داستانی، با آموزش هفت عنصر داستان‌سرایی قدرتمند، به تعامل و تاثیرگذاری بیشتر بر مشتریان کمک می‌کند.

این کتاب بر اهمیت داشتن یک پیام واضح و متمایز برای اطمینان از این‌که مشتریان درک می‌کنند که یک کسب‌وکار می‌تواند چه کاری برای آن‌ها انجام دهد، تاکید دارد. راه‌کارهای میلر به کسب‌وکارهای متعددی کمک کرده است تا فروش و مشارکت مشتریان خود را افزایش دهند و یک مزیت رقابتی منحصربه‌فرد به دست آورند.

علاوه‌بر کتاب، یک دوره آنلاین نیز برای آن در دسترس است که برای ایجاد پیام‌های بازاریابی واضح، توسعه قیف‌های فروش موثر و اجرای استراتژی‌های تولید سرنخ طراحی شده است. هدف میلر از نوشتن این کتاب بازاریابی محتوایی، کمک به کسب‌وکارها برای شفاف‌سازی پیام خود و دستیابی به رشد قابل‌توجه از طریق بازاریابی موثر و تعامل با مشتری است.

بیشتر بخوانید: تاثیر بازاریابی محتوایی در کسب‌و کار آنلاین

۱۰. قوانین محتوا (Content Rules)

«قوانین محتوا» نوشته آن هندلی و سی‌سی چپمن، یک راهنمای کاربردی برای ایجاد و ‌اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند برای کسب‌وکارهاست. این کتاب بر اهمیت تولید محتوایی که مشتریان را درگیر می‌کند و موجب رشد کسب‌وکار می‌شود، تاکید دارد. نویسندگان کتاب در آن به کسب‌وکارها توصیه می‌کنند که از اشکال مختلف محتوا مانند وبلاگ‌ها، پادکست‌ها، ویدیوها و وبینارها برای معرفی برند و دستیابی به مخاطبان هدف خود استفاده کنند.

همچنین در کتاب قوانین محتوا بر اهمیت درک اهداف یک استراتژی محتوا و استفاده از زبان عملی و عقلانی برای برقراری ارتباط موثر پیام یک برند در رسانه‌های آنلاین مختلف تاکید شده است. این کتاب برای کمک به کسب‌وکارها طراحی شده تا حضور آنلاین خود را تقویت کنند و با مخاطبانشان به‌شیوه‌ای تاثیرگذار تعامل داشته باشند.

بازاریابی محتوایی یک استراتژی ثابت و یکسان نیست، بلکه یک رشته پویا و در حال تحول است که مستلزم یادگیری، آزمایش و سازگاری مداوم است. بهترین کتاب بازاریابی محتوایی، کتابی است که به شما کمک می‌کند مخاطبان خود را درک کنید، داستان‌های جذاب بسازید، کانال‌هایتان را بهینه کنید و نتایج به‌دست‌آمده را بسنجید. این کتاب باید کارآمدترین ابزارها و شیوه‌ها را ارائه دهد تا با استفاده از آن‌ها بتوانید راحت‌تر و سریع‌تر به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنید.

منبع ++++

بهترین کتاب‌های بازاریابی محتوایی، چه عناوینی را شامل می‌شود؟

1. بازاریابی پُرمحتوا (Epic Content Marketing)
2. همه نویسنده‌ایم (Everybody Writes)
3. چارچوب تقویت محتوا (Content Fuel Framework)
4. استراتژی محتوای عملی و بازاریابی (Practical Content Strategy & Marketing)
5. آن‌ها می‌پرسند، شما جواب می‌دهید (They Ask, You Answer)
6. محتوای درون‌گرا (Inbound Content)
7. محتوایی که تبدیل می‌کند (Content That Converts)
8. ماشین محتوا (Content Machine)
9. ساخت یک برند داستانی (Building a StoryBrand)
10. قوانین محتوا (Content Rules)

ماشین محتوا چه موضوعاتی را بررسی می‌کند؟

کتاب ماشین محتوا، مراحل و چارچوب‌های عملی را در هر جنبه‌ای از این نوع بازاریابی، از ایده‌پردازی گرفته تا دستورالعمل‌های نوشتن و استخدام و مقیاس‌بندی یک تیم محتوا بررسی می‌کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *